Spis treści
Zobacz także: Plan czytania Biblii w rok
1 List do Tymoteusza 6: podsumowanie
1 List do Tymoteusza 6: tekst
Wskazówki co do niewolników
1 List do Tymoteusza 6:1
Wszyscy słudzy , którzy są pod jarzmem, niech uważają swych panów za godnych wszelkiej czci, aby nie bluźniono imieniu Boga i nauce.
1 List do Tymoteusza 6:2
A ci, którzy mają panów wierzących , niech ich nie lekceważą dlatego, że są braćmi , ale tym bardziej niech im służą, bo są wiernymi i umiłowanymi, uczestnikami dobrodziejstwa. Tego nauczaj i do tego zachęcaj.
Fałszywi nauczyciele i prawdziwe cele Bożego człowieka
1 List do Tymoteusza 6:3
Jeśli ktoś inaczej naucza i nie trzyma się zdrowych słów naszego Pana Jezusa Chrystusa i nauki zgodnej z pobożnością;
1 List do Tymoteusza 6:4
Ten jest nadęty i nic nie wie, lecz ma chorobliwą skłonność do dociekań i sporów o słowa, z których rodzą się zawiść, spory, złorzeczenia, złośliwe podejrzenia;
1 List do Tymoteusza 6:5
Przewrotne spory ludzi o wypaczonym umyśle, pozbawionych prawdy, którzy uważają, że pobożność jest zyskiem cielesnym. Strońcie od takich.
1 List do Tymoteusza 6:6
Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co się ma.
1 List do Tymoteusza 6:7
Niczego bowiem nie przynieśliśmy na ten świat, z pewnością też niczego wynieść nie możemy.
1 List do Tymoteusza 6:8
Mając natomiast jedzenie i ubranie, poprzestawajmy na tym.
1 List do Tymoteusza 6:9
A ci, którzy chcą być bogaci, wpadają w pokusy i w sidła oraz w wiele głupich i szkodliwych pożądliwości, które pogrążają ludzi w zgubie i zatraceniu.
1 List do Tymoteusza 6:10
Korzeniem bowiem wszelkiego zła jest miłość do pieniędzy; niektórzy, pragnąc ich, zboczyli z drogi wiary i poprzebijali się wieloma boleściami.
Staczaj dobrą walkę
1 List do Tymoteusza 6:11
Ty zaś, człowieku Boży, uciekaj od tego wszystkiego, a podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, cierpliwością, łagodnością.
1 List do Tymoteusza 6:12
Staczaj dobrą walkę wiary, uchwyć się życia wiecznego, do którego też zostałeś powołany i o którym złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków.
1 List do Tymoteusza 6:13
Nakazuję ci przed Bogiem, który ożywia wszystko, i przed Chrystusem Jezusem, który złożył dobre wyznanie przed Poncjuszem Piłatem;
1 List do Tymoteusza 6:14
Abyś zachował to przykazanie bez skazy i bez zarzutu aż do objawienia się naszego Pana Jezusa Chrystusa;
1 List do Tymoteusza 6:15
Które we właściwym czasie ukaże błogosławiony i jedyny Władca, Król królów i Pan panów;
1 List do Tymoteusza 6:16
Jedyny mający nieśmiertelność i mieszkający w światłości niedostępnej, którego żaden z ludzi nie widział ani widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen.
1 List do Tymoteusza 6:17
Bogaczom tego świata nakazuj, aby się nie wynosili i nie pokładali nadziei w niepewnym bogactwie, lecz w Bogu żywym, który nam wszystkiego obficie udziela, abyśmy z tego korzystali.
1 List do Tymoteusza 6:18
Niech innym dobrze czynią, bogacą się w dobre uczynki, chętnie dają i dzielą się z innymi;
1 List do Tymoteusza 6:19
Gromadząc sobie skarby jako dobry fundament na przyszłość, aby uchwycić się życia wiecznego.
Podsumowanie
1 List do Tymoteusza 6:20
Tymoteuszu, strzeż tego, co ci powierzono, unikaj pospolitej, czczej gadaniny i sprzecznych twierdzeń rzekomej wiedzy;
1 List do Tymoteusza 6:21
Którą się niektórzy szczycąc, pobłądzili w wierze. Łaska niech będzie z tobą. Amen.
przekład: Uwspółcześniona Biblia Gdańska
więcej o Biblii Gdańskiej tutaj
1 List do Tymoteusza 6: komentarze
1 List do Tymoteusza 6: tło kulturowe
Pierwsze wersety poświęcone są niewolnikom. Społecznie, niewolnictwo było powszechnym zjawiskiem w imperium rzymskim i obejmowało ludzi różnych ras, narodowości i wyznań. Niewolnicy byli uważani za własność swoich panów i podlegali im we wszystkim. Niektórzy niewolnicy byli wyzwalani przez swoich panów lub mogli się wykupić z niewoli.Kolejne wersety poświęcone są bogactwu. W Cesarstwie Rzymskim bogactwo było symbolem statusu społecznego i prestiżu. Bogaci obywatele rzymscy mieli wiele przywilejów i wpływów politycznych. Posiadali duże majątki ziemskie, pałace, willę, niewolników i służbę. Wydawali pieniądze na budowę pomników, świątyń, teatrów i łaźni dla dobra publicznego. Uczestniczyli w wystawnych ucztach, grach i widowiskach. Niektórzy z nich byli znani ze swojej hojności i filantropii, inni z ich rozrzutności i rozpusty. Wielu z nich dążyło do bogacenia się za wszelką cenę, nawet kosztem innych ludzi lub prawa.
Nawoływanie autora Listu do poprzestania na tym, co się ma, było sprzeczne z poglądem większości. W Biblii hebrajskiej nie brak głosów o negatywnych skutkach bogactwa - w tym niesprawiedliwość społeczna, do której prowadzi uprzywilejowanie pewnej grupy społeczeństwa (Amosa 2:6-8; Izajasza 5:8-10; Jeremiasza 5:26-29; Ezechiela 22:12-14). Podobna rzeczywistość to tło kulturowe listów pisanych do zgromadzeń rozsianych po Imperium.
1 List do Tymoteusza: pozostałe rozdziały
1 Tymoteusza | |||||
1 Tymoteusza 1 | 1 Tymoteusza 2 | 1 Tymoteusza 3 | 1 Tymoteusza 4 | 1 Tymoteusza 5 | 1 Tymoteusza 6 |