Jezus a kobiety. „Czego Jezus nauczył się od kobiet”

„What Jesus Learned from Women” (czyli: „Czego Jezus nauczył się od kobiet”) to ostatnia książka prof. Jamesa F. McGratha. Wydawcy piszą, że w przeszłości „kobiety traktowano jako mniej niż istoty ludzkie, a ich imiona pomijano w opowieściach, a ich głosy i wpływ na Jezusa pomijano”. Historia kościoła powszechnego zna wiele smutnych przypadków.

Jezus a kobiety. "Czego Jezus nauczył się od kobiet"

Jezus a kobiety. „Czego Jezus nauczył się od kobiet”

Przykład? Papież Grzegorz I Wielki utożsamił Marię Magdalenę z grzesznicą z innej historii. Zapoczątkowało to tradycję tytułowania Marii patronką kobiet lekkich obyczajów. Tradycji nie zmieniły odosobnione głosy, takich ludzi jak francuski humanista Jacques Lefèvre d’Étaples (który powoływał się na Orygenesa i Jana Chryzostoma) czy Erazma z Rotterdamu (sam Lefèvre d’Étaples został oskarżony o herezję przez teologów wydziału teologicznego Uniwersytetu paryskiego). Maria Magdalena doczekała się rehabilitacji przy okazji zmiany liturgii w ramach II Soboru watykańskiego w 1969 za pontyfikatu papieża Pawła VI.

Sam McGrath uważa, że paradoksalna sytuacja obniżania rangi kobiet w historii chrześcijaństwa wynika z „tendencji do zaprzeczania człowieczeństwu Jezusa w praktyce (nawet wśród tych, którzy potwierdzają to jako część swoich wyznań wiary) oraz wpływu patriarchatu, zarówno starożytnego, jak i współczesnego”. Poniżej jeden wymowny cytat z książki, obrazujący rolę kobiet w historii ukrzyżowania.

Najwcześniejsze Ewangelie mówią, że jedynie kobiety pozostały wraz z Jezusem, nawet podczas ukrzyżowania. Jezus dowiedział się się jednej ostatniej rzeczy od kobiet tuż przed śmiercią, kiedy spoglądał na ich wierną obecność tam w tłumie. Dowiedział się, że jego uznanie dla ich zdolności przywódczych i zaufanie do nich wcale nie było niewłaściwie zaadresowane.

James F. McGrath, „What Jesus learned from women” (s. 283)

Czytaj także: Kobieta dotyka płaszcza Jezusa. Jaki jest symboliczny wymiar tego cudu?

Jezus a kobiety. "Czego Jezus nauczył się od kobiet" / źródło: Twitter.com/ReligionProf

Jezus a kobiety. „Czego Jezus nauczył się od kobiet” / źródło: Twitter.com/ReligionProf

 Jesteś w dziale Cytaty, gdzie prezentujemy jedynie krótkie fragmenty z prac naukowych i książek. Obszerniejsze opracowania znajdziesz np. w dziale „Pytania i odpowiedzi”