Księga Rut 3

Księga Rut 3

Zobacz także: Plan czytania Biblii w rok

Księga Rut 3: tekst

Naomi poucza Rut

Księga Rut 3:1

Potem Noemi, jej teściowa, powiedziała do niej: Moja córko, czy nie powinnam ci szukać odpoczynku, abyś się dobrze miała?

Księga Rut 3:2

I czyż Boaz nie jest naszym krewnym, z którego służącymi byłaś? Oto dziś w nocy będzie on przewiewał jęczmień na klepisku.

Księga Rut 3:3

Umyj się więc i namaść, nałóż na siebie swoje szaty i zejdź na klepisko, lecz nie daj się poznać temu człowiekowi, dopóki nie skończy jeść i pić.

Księga Rut 3:4

A gdy położy się spać, upatrz miejsce, na którym się położy, podejdź, odkryj jego nogi i połóż się, a on ci powie, co masz czynić.

Księga Rut 3:5

Rut powiedziała do niej: Uczynię wszystko, co mi każesz.

Rut odwiedza Boaza

Księga Rut 3:6

Zeszła więc na klepisko i uczyniła to, co jej nakazała teściowa.

Księga Rut 3:7

gdy Boaz najadł się i napił, i jego serce się rozweseliło, poszedł położyć się przy stosie zboża. Wtedy ona przyszła po cichu, odkryła jego nogi i położyła się.

Księga Rut 3:8

O północy mężczyzna zląkł się, obrócił, a oto kobieta leżała u jego stóp.

Księga Rut 3:9

I powiedział: Kto ty jesteś? Odpowiedziała: Jestem Rut, twoja służąca. Rozciągnij swój płaszcz nad swoją służącą, bo jesteś ze mną blisko spokrewniony.

Przekład interlinearny/audio
Księga Rut 3:9: przekład interlinearny
אֲמָתֶ֔ךָ ר֣וּת אָנֹכִי֙ וַתֹּ֗אמֶר אָ֑תּ מִי־ וַיֹּ֖אמֶר
ʾămāṯeḵā rûṯ ʾānōḵî wattōʾmer ʾātt mî- wajjōʾmer
twoja służąca Rut ja i powiedziała ty kto i powiedział
אָֽתָּה גֹאֵ֖ל כִּ֥י אֲמָ֣תְךָ֔ עַל־ כְנָפֶ֙ךָ֙ וּפָרַשְׂתָּ֤
ʾāttâ g̱ōʾēl ʾămāṯǝḵā ʿal- ḵǝnāp̱eḵā ûp̱āraśtā
ty wykupicielem bo twoją służącą nade brzeg (płaszcza) rozciągnij
Księga Rut 3:9: audio

Księga Rut 3:10

A on odpowiedział: Błogosławiona jesteś przez PANA, moja córko. Większą miłość okazałaś teraz niż na początku, gdyż nie poszłaś za młodzieńcami, czy to ubogimi, czy bogatymi.

Księga Rut 3:11

Teraz więc, moja córko, nie bój się. Uczynię wszystko, co powiedziałaś, gdyż całe miasto mego ludu wie, że jesteś cnotliwą kobietą.

Księga Rut 3:12

A chociaż to prawda, że jestem z tobą blisko spokrewniony, to jednak bliżej jest z tobą spokrewniony inny ode mnie.

Księga Rut 3:13

Zostań tu przez noc, a rankiem, jeśli zechce cię on wykupić, dobrze, niech wykupi. Lecz jeśli nie zechce cię wykupić, ja cię wykupię, jak żyje PAN! Śpij tu aż do rana.

Księga Rut 3:14

Spała więc u jego stóp aż do rana. Wstała jednak w porze, gdy człowiek nie jest w stanie rozpoznać drugiego. Mówił bowiem Boaz: Niech nikt się nie dowie, że kobieta przyszła na klepisko.

Księga Rut 3:15

I dodał: Daj okrycie, które masz na sobie, i trzymaj je. A gdy trzymała je, odmierzył jej sześć miar jęczmienia i włożył to na nią. Potem poszła do miasta.

Rut powraca do Naomi

Księga Rut 3:16

A gdy przyszła do teściowej, ta zapytała ją: Kto ty jesteś, moja córko? I opowiedziała jej wszystko, co ten człowiek uczynił dla niej.

Księga Rut 3:17

I dodała: Oto dał mi sześć miar jęczmienia. Powiedział bowiem do mnie: Nie możesz wrócić z pustymi rękami do swojej teściowej.

Księga Rut 3:18

Wtedy Noemi powiedziała: Bądź spokojna, moja córko, aż się dowiesz, jak potoczą się rzeczy, gdyż ten człowiek nie spocznie, dopóki nie zakończy dzisiaj tej sprawy.

przekład: Uwspółcześniona Biblia Gdańska

więcej o Biblii Gdańskiej tutaj