Spis treści
Czy słowo Elohim (Bóg) wskazuje na trzy osoby Trójcy?

Czy słowo Elohim (Bóg) wskazuje na trzy osoby Trójcy?
Czy słowo Elohim oznacza Trójcę, ponieważ formalnie jest w liczbie mnogiej? Cechą charakterystyczną języka hebrajskiego jest, jak zauważył Lant Carpenter, używanie liczby mnogiej z rzeczownikami, aby podkreślić władzę, godność lub majestat osób, których dotyczą. Wciąż jednak dana osoba pozostaje jedna, na co wskazuje np. czasownik w liczbie pojedynczej. Ot kilka przykładów:
- Bóg zwrócił się do Mojżesza następującymi słowami: „Oto ustanawiam cię bogiem (Elohim) dla faraona, a brat twój Aaron będzie twoim prorokiem” (Wyjścia 7:1). Mojżesz oczywiście nie stanowił triady bóstw.
- Pogańskie bóstwa: Dagon (Sędziów 16:23), Asztarta, Kemosz, Milkom (1 Królewska 11:33) są opisywane rzeczownikami „bóg” formalnie w liczbie mnogiej, jednak każdy z dostępnych przekładów oddaje te słowa w liczbie pojedynczej. Nikt też nie wysuwa hipotez, że stanowiły triady, przeczy temu też wiedza o mitologiach narodów ościennych Izraela.
- Innym rzeczownikiem, który bywa używany w liczbie mnogiej, jest „adonim” – dosłownie: panowie, ale jak w przypadku „elohim”, to uwypuklenie dostojeństwa tytułu. Takim mianem określani są Abraham, Faraon czy Józef, ale w przypadku żadnego z nich nikt nie wysuwa argumentu, jak w przypadku rzekomej mnogości osób zawartych w „elohim”.