Spis treści
Zobacz także: Plan czytania Biblii w rok
2 Księga Kronik 3: tekst
koment. -> kliknięcie powoduje przeniesienie do komentarza do wersetu poniżej tekstu rozdziału
Salomon buduje świątynię
2 Księga Kronik 3:1
Wtedy Salomon zaczął budować dom PANA w Jerozolimie na górze Moria, która została wskazana Dawidowi, jego ojcu, na miejscu, które Dawid przygotował na klepisku Ornana Jebusyty.
2 Księga Kronik 3:2
A zaczął go budować w drugim miesiącu, drugiego dnia, w czwartym roku swojego panowania.
2 Księga Kronik 3:3
Takie są wymiary, według których Salomon zbudował dom Boży: długość – sześćdziesiąt łokci, w łokciach według miary dawnej, szerokość – dwadzieścia łokci.
2 Księga Kronik 3:4
Przedsionek zaś, który był przed domem i odpowiadał jego szerokości, miał dwadzieścia łokci długości i sto dwadzieścia łokci wysokości. Wewnątrz pokrył go szczerym złotem.
2 Księga Kronik 3:5
A wnętrze wielkiego domu wyłożył drzewem cyprysowym i pokrył czystym złotem, a na wierzchu przyozdobił je palmami i łańcuchami.
2 Księga Kronik 3:6
Pokrył też dom drogocennymi kamieniami dla ozdoby, a złoto było złotem z Parwaim.
2 Księga Kronik 3:7
Ponadto złotem pokrył dom, belki, odrzwia, jego ściany i jego drzwi, a na ścianach wyrzeźbił cherubiny.
2 Księga Kronik 3:8
Zbudował też dom najświętszy, którego długość odpowiadała szerokości domu – dwadzieścia łokci, a jego szerokość – dwadzieścia łokci; i pokrył go czystym złotem o wadze sześciuset talentów.
2 Księga Kronik 3:9
Gwoździe ważyły pięćdziesiąt syklów złota. Górne sale także pokrył złotem.
2 Księga Kronik 3:10
Wykonał też w domu najświętszym dwa cherubiny misternie rzeźbione i pokrył je złotem.
2 Księga Kronik 3:11
A skrzydła cherubinów były długie na dwadzieścia łokci. Skrzydło jednego, na pięć łokci, sięgało ściany domu, a drugie skrzydło, także na pięć łokci, sięgało skrzydła drugiego cherubina.
2 Księga Kronik 3:12
Także skrzydło drugiego cherubina, na pięć łokci, sięgało ściany domu, a drugie skrzydło, na pięć łokci, sięgało skrzydła drugiego cherubina.
2 Księga Kronik 3:13
W ten sposób skrzydła tych cherubinów rozciągały się na dwadzieścia łokci. Stały one na swoich nogach, a ich twarze były zwrócone ku domowi.
2 Księga Kronik 3:14
Wykonał też zasłonę z błękitu, purpury, karmazynu i bisioru oraz wyhaftował na niej cherubiny.
2 Księga Kronik 3:15
Uczynił też przed domem dwie kolumny wysokie na trzydzieści pięć łokci, a głowice, które były na ich wierzchach miały po pięć łokci.
2 Księga Kronik 3:16
Zrobił też łańcuszki, jak w Miejscu Najświętszym, a umieścił je na wierzchołkach tych kolumn, wykonał też sto jabłek granatu, które zawiesił na tych łańcuszkach.
2 Księga Kronik 3:17
Wzniósł te kolumny przed świątynią, jedną po prawej, a drugą po lewej stronie; prawą nazwał Jakin, a lewą – Boaz.
przekład: Uwspółcześniona Biblia Gdańska
więcej o Biblii Gdańskiej tutaj
2 Księga Kronik 3: komentarze
Oparte m.in. na komentarzach DailyReadings.co.uk
2 Kronik 3:1
Moria to miejsce znane z faktu, że to właśnie tu Abraham mógł złożyć ofiarę ze swojego syna (udał się do ziemi Moria – Rodzaju 22:2; zobacz porównanie: Moria jako typ Golgoty), później miejsce (klepisko Ornana Jebusyty) pojawienie się anioła, który miał dotknąć Jerozolimę plagą (2 Samuela 24:16). To wtedy Dawid wyznał swoją winę, wołając:To ja jestem winien i ja zgrzeszyłem. A te owce cóż uczyniły? Niech więc Twoja ręka zwróci się przeciwko mnie i mojej rodzinie! (2 Samuela 24:17)
Tak więc miejsce budowy świątyni było głęboko symboliczne.
2 Kronik 3:2
Salomon czekał na rozpoczęcie budowy trzy lata (mimo że Dawid zgromadził materiały na budowę świątyni 1 Kronik 22:14, plany również były gotowe – 1 Kronik 28:11). Wiemy, że Jezus rozpoczął swoją służbę w wieku ok. 30 lat (Łukasza 3:23) – tak więc każde zamierzenie Boga wymaga odpowiedniego przygotowania.
2 Kronik 3:4 Mimo że świątynia miała być niezwykle okazała (1 Kronik 22:5), autor zauważa, że wnętrze zostaje pokryte złotem. Miała być więc podziwiana przez tych, którzy wielbią Boga, a nie przez przypadkowych podróżnych będących w Jerozolimie. Podobnie taki szczegół nakierowuje naszą uwagę na potrzebę intymnego kontaktu z Bogiem, a nie na pokaz.2 Kronik 3:6
Parwaim – nieznany obecnie region, prawdopodobnie w Arabii, słynny z wydobycia złota.2 Kronik 3:9
Pięćdziesiąt odpowiada liczbie lat, po których obchodzono rok jubileuszowy (Kapłańska 25:10: „Poświęcicie pięćdziesiąty rok i ogłosicie wolność w ziemi wszystkim jej mieszkańcom. Będzie to dla was rok jubileuszowy”). Rok jubileuszowy może wskazywać proroczo na ostateczne wyzwolenie ziemi z pęt grzechu (rozpoczęcie panowania Chrystusa na ziemi)
2 Kronik 3:10
Wydaje się to być odpowiedzią na powszechny w wielu religiach kult wizerunków. Cherubiny nie miały być czczone, ale stanowiły namiastkę tego, co Izraelici mogli obserwować w religiach narodów ościennych, mających panteony bóstw. W świątyni miały przypominać ludziom o wciąż możliwym powrocie do sytuacji z ogrodu Eden (wolność od przekleństwa grzechu) (por. Rodzaju 3:24: „postawił na wschód od ogrodu Eden cherubinów i płomienisty miecz obracający się we wszystkie strony, aby strzegły drogi do drzewa życia). Warunkiem było wypełnianie Bożych nakazów, czyli tego, czego nie dopełnił Adam.
Z kolejnych wersetów dowiadujemy się, jak duże miały być cherubiny (2 Kronik 3:11-13):
Nogi cherubinów to szczegół, którego nie ma w opisie Arki przymierza w Przybytku
2 Kronik 3:17
Dwie kolumny mogą sugerować obecność zarówno Żydów, jak i pogan, czczących Boga w przyszłej świątyni. Liczba "dwa" jest charakterystyczna - podobnie do Ziemi obiecanej wchodzi Jozue (hebrajski odpowiednik imienia Jezus) i Kaleb (imię oznaczające "pies").