Znaleziono pieczęć pokazującą, jak Samson zabił lwa?

Hans Burgkmair / Samson zabijający lwa / wolna domena / tekst: Znaleziono pieczęć pokazującą, jak Samson zabił lwa?

Hans Burgkmair / Samson zabijający lwa / wolna domena / tekst: Znaleziono pieczęć pokazującą, jak Samson zabił lwa?

To znalezisko archeologiczne zdaje się potwierdzać autentyczność biblijnej historii z Samsonem, walczącym ze lwem. Mała kamienna pieczęć, która została odnaleziona w wykopaliskach Tel Beit Szemesz, jest datowana na 11 wiek p.n.e., czyli na tzw. czas sędziów w Izraelu, jeszcze przed ustanowieniem Królestwa Judy. W tych czasach, według narracji biblijnej, żył jeden z tychże sędziów – Samson. Pieczęć przedstawia opisaną w Biblii historię – długowłosy mężczyzna walczy z lwem.

Na korzyść tożsamości postaci z pieczęci jako Samsona przemawia również miejsce znaleziska. Beit Szemesz znajduje się nie tak daleko od Tel Batasz, czyli biblijnej Timny. To właśnie tam rozegrała się opisana przez Biblię historią.

Udał się więc Samson ze swym ojcem i matką do Timny.
A gdy dochodzili do winnic [miasta] Timna, oto młody lew rycząc biegł mu naprzeciw (Sędziów 14:5; Biblia Poznańska)

Samson zabił lwa, a następnie zadał współbiesiadnikom zagadkę, opartą na tej historii:

Z tego, który pożera, wyszło pożywienie, a z mocnego wyszła słodycz (Sędziów 14:14).

Nawiązał w ten sposób do faktu, że w ciele lwa znalazł miód.

A oto rój pszczół był w padlinie lwa i miód. I wybrał go na dłoń i jadł go idąc drogą. (Sędziów 14:8-9)

Czytaj także: Samson jako Święty Boży

Dodatkowo z narracją biblijną harmonizuje fakt, że postać z pieczęci nie posiada żadnego rodzaju broni. Wg Ks. Sędziów Samson zabił lwa gołymi rękoma:

Wtedy owładnął nim duch Jahwe, i chociaż nie miał nic w ręku, rozszarpał go jakby chodziło o rozszarpanie koźlęcia (Sędziów 14:6)

Archeolodzy w miejscu wykopalisk odnaleźli również dwie budowle które prawdopodobnie służyły do celów rytualnych (z Ks. Sędziów wiemy również o składanych ofiarach). Jedną z konstrukcji jest rodzaj stołu, przy którym odkopano wiele kości zwierząt, które prawdopodobnie były składane w ofierze.

Co ciekawe, widać różnicę w rodzaju kości, które odnaleziono. Na terenach zamieszkiwanych przez Filistynów odkopano wiele kości świń, natomiast tam, gdzie mieszkali Hebrajczycy takich kości praktycznie nie znaleziono (całkowicie zniknęły w 11 wieku).

źródło: Haaretz.com