Prawo Mojżeszowe bywa często zrównywane z Kodeksem Hammurabiego. Jednak jak wykazuje dr Jeremiah Unterman (Herzl Institute), który podaje jedną z unikalnych rzeczy obecnych w Torze.

Tora a Kodeks Hammurabiego – jedna różnica [nagranie]

Nagranie posiada POLSKIE napisy – można je włączyć w prawym dolnym rogu.

 

Tora a Kodeks Hammurabiego – transkrypcja nagrania

tekst: Tora a Kodeks Hammurabiego - jedna kluczowa różnica / Reliefowy portret Hammurabiego w Kapitolu, autorstwa Thomasa Hudsona Jonesa (wolna domena)

tekst: Tora a Kodeks Hammurabiego – jedna kluczowa różnica / Reliefowy portret Hammurabiego w Kapitolu, autorstwa Thomasa Hudsona Jonesa (wolna domena)

(…) Ale mamy także inny rodzaj prawa, które nie pojawia się nigdzie indziej (w żadnych z pozostałych tekstów kultur starożytnego Bliskiego Wschodu – red.) i jest to prawo, które nazywane jest „bezpośrednim zwróceniem się”. Bóg zwraca się do Izraelitów. Tak przy okazji powinienem podkreślić, że jest to jedna z unikalnych rzeczy w prawie Tory. Żadna inna cywilizacja w starożytnym świecie nigdy nie twierdziła, ani nie posiadała przykładu Boga dającego swoje prawo. To występuje jedynie w Torze.

Hammurabi np. mówił o trzech różnych bogach, którzy nakazali mu stworzenie prawa, uczynienie prawa, które przyniesie sprawiedliwość krajowi. Hammurabi w swoim Kodeksie w jego epilogu 11 razy mówi: „To są moje obwieszczenia”, „to są moje zarządzenia”, „To jest wypełnienie tego, co mi nakazano”, innymi słowy „to ja napisałem”, nawet jeśli było to oparte na innych prawach powszechnych, które pojawiły się wcześniej.

źródło: nagranie to fragment podcastu Hebraic Thought

Zobacz także: 10 słów Boga do człowieka. Dekalog w Księdze Rodzaju