Komentarze do: Ewangelia Jana 1:1 – pogłębione komentarze (cz. 1) [Nowa Europejska Wersja] https://bogzyje.pl/ewangelia-jana-11-komentarze/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ewangelia-jana-11-komentarze Strona poświęcona Biblii - badaniom tekstu Pisma Świętego Sun, 24 Dec 2023 10:39:43 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.3 Autor: Robert B https://bogzyje.pl/ewangelia-jana-11-komentarze/#comment-81 Sun, 24 Dec 2023 10:39:43 +0000 https://bogzyje.pl/?p=3810#comment-81 Jak dla mnie prolog ostatniej ewangelii nasuwa myśl o staraniu przedstawienia, iż [logos] jest przynajmniej w pewnym sensie, lub stopniu:
theos i współ-kreator stworzenia. Tak na pierwszy rzut oka.
Istota prologu wydaje sie byc nawet nie [logos] co początek. z tej przyczyny mamy n a początku prologu:
„Na początku był…kto? logos gr.”en arche en ho logos” w gr. mamy tu wspomniany rzeczownik logos w mianowniku, w liczbie pojedynczej, w rodzaju męskim.
I jeśli nawet z zasady czytamy: „Na początku było słowo”, i przeciw temu nie występuję. To jednak czytamy, że na początku b y ł kto? logos.
Rozumiem, że nie bez powodu przytaczasz w tekście przekład unitarianina pastora Walentego Szmalca „Na początku była ona mowa…”
I pewne jest, że greckie logos w nowotestamentowych podaniach oznacza słowo=mowa np.Mat.5:37 „niech jest zaś wasze słowo tak tak nie nie”
„Ale mowa wasza niech będzie” BG itp.
I rozumiem, że według ciebie [was]. To nie istniejąca obok theos duchowa osoba stała się ciałem, tylko jakby „mowa” wypowiedź „stała się ciałem”.
Jednak już przy stworzeniu czytamy, że [elohim] rzekł, żeby to, żeby tamto. „rzekł; niech się stanie światłość… I co? i stała się światłość”.
„Potem rzekł…i tak się stało”.
Jednak o logosie nie czytamy, że egeneto, czy ektisthe tzn. powstał , czy został stworzony [logos], tylko, że był.
Według was jednak nie jako „osoba”, tylko idea, zamierzenie, zamiar itp.
I w pewnym sensie tylko o logosie i jego atrybutach tzn życiu i świetle czytamy, że „był”. Już jednak o panta, czy kosmosie , czy kuzynie naszego zbawiciela, czytamy „stali się”.
I tak autor prologu pewnie celowo i konsekwentnie gr. en w stosunku do… przedstawia jako sposób „trwania” zjawisk w niebie. Natomiast do zjawisk ziemskich stosuje gr.egenteo.
Poza wer.14 czy 15. Jest tam jednak mowa o „reinkarnacji” dosł.”staniu się ciałem”. Więc dotyczy ziemskiego czasu.
Według was istniał on jednak jako coś, nie ktoś. jako „zamiar”. I był obecny w umyśle theos. Istniał jako pomysł, czy sam jako umysł?
Wydaje się, ze autor prologu sugeruje, że logos „jest”, gdy ludzie, czy rzeczy „stają się”. Różnica miedzy nami polega na tym, czy istniał jako samodzielny byt, czy idea w umyśle…
Według mnie” „on był”, jako on. Według was, nie istniał jako rozumna istota itp. zanim nie stał się człowiekiem.
???

]]>